Na pracodawcy ciąży wiele ustawowych obowiązków związanych z bezpieczeństwem pracowników. Obowiązkowe szkolenia bhp to tylko jedna z wielu powinności, jakich dopilnować powinien zatrudniający pracowników przedsiębiorca. Do Jego obowiązków należy również ocena ryzyka zawodowego. Zagrożenia zawodowe należy jednak nie tylko określić, ale też – wdrożyć działania, które je wyeliminują lub znacznie ograniczą. Dowiedz się, czym jest ryzyko zawodowe oraz jakie obowiązki w związku z nim ma pracodawca.
Z artykułu dowiesz się:
Ryzyko zawodowe – definicja
Ryzyko zawodowe to ocena możliwych niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaniem danej pracy. Zagrożenia zawodowe to wszystkie sytuacje, które mogą przyczynić się do powstania uszczerbków na zdrowiu lub innych strat u osób wykonujących pracę. Ryzyko zawodowe obejmuje takie zagadnienia, jak:
- czynniki szkodliwe dla zdrowia w środowisku pracy;
- czynniki rakotwórcze lub mutagenne;
- ryzyko związane z wykonywaniem ręcznych prac transportowych.
Jeśli szukasz specjalistów, którzy przeprowadzą dla Ciebie ocenę ryzyka zawodowego,
nie zwlekaj — zadzwoń, wyślij e-mail!
609 771 651 530 043 723 biuro@jared.pl
Ocena ryzyka zawodowego – na czym polega?
Ocena ryzyka zawodowego to dokładny audyt ewentualnych zagrożeń w danym miejscu pracy. Pozwala na wdrożenie odpowiednich środków ograniczających te zagrożenia. Tylko właściwa ocena ryzyka zawodowego pozwoli efektywnie zminimalizować ryzyko związane z danym stanowiskiem pracy.
Analiza czynników szkodliwych dla pracowników pozwala na rzetelne wywiązywanie się z obowiązków pracodawcy, tzn. z przeprowadzania ustawowo wymaganych badań i pomiarów i prowadzenia rejestrów pracowników narażonych na szkodliwe czynniki, odpowiedniej edukacji pracowników z zakresu BHP, wdrażania rozwiązań minimalizujących ryzyko zawodowe.
BHP ryzyko zawodowe a obowiązki pracodawcy
Pracodawca, który zatrudnia pracowników na stanowiskach z wysokim ryzykiem zawodowym, musi wywiązywać się z wielu obowiązków. Przede wszystkim, z częstotliwością zależną od rodzaju zagrożeń, musi przeprowadzać odpowiednie badania i pomiary oraz prowadzić rejestry pracownicze. W przypadku, gdy stwierdzono przekroczenie dopuszczalnych stężeń substancji szkodliwych, pracodawca ma obowiązek monitorować ich stężenie nawet co 3 miesiące.
Inne obowiązki pracodawcy związane z ryzykiem zawodowym to:
- informowanie pracowników o ryzyku zawodowym;
- przeprowadzanie wstępnych i okresowych szkoleń bhp;
- stosowanie środków profilaktycznych zmniejszających wskazane ryzyko.
Pod tym ostatnim punktem kryje się sporo obowiązków pracodawcy, wśród których wymienić można m.in.:
- odpowiednią organizację pracy i stanowisk pracy;
- przeprowadzanie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, w tym – czynników rakotwórczych i mutagennych;
- likwidowanie tych zagrożeń, które można zlikwidować i usuwanie źródeł ich powstawania;
- dostosowywanie warunków pracy do możliwości pracownika;
- wdrażanie nowoczesnych i bezpiecznych technologii;
- zastępowanie niebezpiecznych procesów i substancji takimi, które uchodzą za mniej niebezpieczne lub oceniane są jako w pełni bezpieczne.