jared.pl

Szkolenie wstępne BHP – ile jest ważne?

Wielu pracodawców kieruje się błędnym przeświadczeniem, iż szkolenie bhp przeprowadzane przy zatrudnianiu pracownika, jest szkoleniem o bezterminowej ważności. Tymczasem, okres ważności szkolenia wstępnego bhp wynosi – w zależności od zajmowanego stanowiska – od trzech do sześciu lat. Sprawdź, które badania bhp wstępne są ważne najdłużej, a które najkrócej i dowiedz się, co wchodzi w skład wstępnego szkolenia bhp.

Wstępne szkolenie BHP – co to jest?

Pracodawca ma ustawowy obowiązek przeprowadzić wstępne szkolenie BHP dla pracownika, który zostaje przyjęty do pracy na dane stanowisko. Podczas tego szkolenia zatrudniona osoba ma możliwość poznać specyfikę zakładu pracy, obowiązujące w nim zasady bezpieczeństwa oraz ryzyko związane z obejmowaniem konkretnego stanowiska. Takie badanie wstępne BHP pozwala lepiej przestrzegać zasady bezpieczeństwa panujące na terenie zakładu pracy oraz daje szansę szybkiego i właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia.

Jeśli szukasz specjalistów, którzy przeprowadzą dla Ciebie profesjonalne,

zgodne z aktualnymi wymaganiami i ciekawe 🙂 szkolenie BHP,

nie zwlekaj — zadzwoń, wyślij e-mail!

609 771 651   530 043 723    biuro@jared.pl

Szkolenie wstępne BHP – z czego się składa?

Każde wstępne szkolenie bhp powinno składać się z dwóch bloków tematycznych:

  • części ogólnej – będącej zbiorem zasad bezpieczeństwa obowiązujących wszystkich pracowników firmy, bez względu na to, jakie stanowisko zajmują. Mogą się tutaj znaleźć: regulaminy bezpieczeństwa, zasady stosowania odzieży roboczej, zasady transportu wewnętrznego, zasady ewakuacji pracowników w przypadku zagrożenia;
  • części stanowiskowej – czyli zagadnień związanych z pracą na konkretnym stanowisku. Zatrudniany pracownik powinien poznać czynniki zagrożenia typowe dla jego stanowiska pracy oraz zostać zapoznany z zasadami bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas wykonywania konkretnych obowiązków zawodowych. Ze względu na to, iż praca na każdym stanowisku wiąże się z innymi obszarami działania oraz zróżnicowanym ryzykiem zawodowym, ta część szkolenia wstępnego BHP będzie różna dla każdego z funkcjonujących w przedsiębiorstwie stanowisk.

Szkolenie bhp pracownika – ile ważne jest szkolenie wstępne?

Choć jednym z pierwszych obowiązków pracodawcy wobec zatrudnianego pracownika jest wstępne szkolenie BHP, nie jest to jedyny obowiązek z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Trzeba pamiętać o tym, iż szkolenia BHP nie są szkoleniami bezterminowymi. Jeśli chodzi o szkolenie wstępne BHP, ważność tego szkolenia zależna jest od rodzaju obejmowanego stanowiska pracy. I tak:

  • najdłużej, bo aż 6 lat, ważne jest szkolenie wstępne BHP pracowników administracyjno-biurowych;
  • 5 lat ważne jest szkolenie osób pracujących w kadrze kierowniczej oraz specjalistów inżynieryjno-technicznych;
  • najkrócej, bo tylko 3 lata, ważne jest szkolenie wstępne BHP osób obejmujących stanowiska operacyjne, pracujących fizycznie.
Zamów szkolenie BHP

Szkolenia BHP Katowice – jak wybrać?

Wybierając firmę, która przeprowadzi dla Ciebie wstępne badanie BHP na terenie Śląska, warto zwrócić uwagę na ofertę kompleksową, tzn. taką, która obejmie zarówno szkolenia wstępne, jak i szkolenia okresowe, a najlepiej również obsługę BHP i ochrony PPOŻ. Jeśli potrzebne Ci szkolenia BHP w Katowicach, koniecznie sprawdź ofertę firmy Jared!

2023-05-19T10:36:14+02:00