W kwestii bezpieczeństwa przeciwpożarowego każdy element ma znaczenie, a prawidłowe funkcjonowanie gaśnic to jedna z kluczowych spraw, na które często zwracamy uwagę dopiero wtedy, gdy sytuacja wymaga jej użycia. Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo swoje, swoich pracowników i gości już teraz. W tym celu dowiedz się więcej na temat przeglądu gaśnic i umów go już teraz, gdy jest to konieczne.
Z artykułu dowiesz się:
Jak wygląda przegląd gaśnicy?
Przegląd gaśnicy to procedura, która obejmuje szereg kroków mających na celu sprawdzenie stanu technicznego oraz jej gotowości do użycia w przypadku pożaru. Obejmuje sprawdzenie takich elementów jak:
- zbiornik — powinien być wolny od wgnieceń, pęknięć i korozji;
- zawór — bez śladów wycieków;
- wąż — powinien być bez pęknięć, przecięć i zatkań,
- ciśnienie (różne normy dla różnych typów gaśnic),
- oznaczenia, które powinny być czytelne i kompletne,
- gdy założona została plomba, sprawdza się jej integralność, aby upewnić się, że gaśnica nie była otwierana lub nie manipulowano przy niej od ostatniego przeglądu.
Ponadto w czasie przeglądu sprawdzana jest data ważności gaśnicy, co pozwala na upewnienie się, że wciąż może być bezpiecznie używana. Ocenie podlega także jej zawieszenie i umiejscowienie, aby zweryfikować, czy jest łatwodostępna oraz, czy nie zagraża bezpieczeństwu. Po przeglądzie gaśnica powinna otrzymać oznaczenie, które potwierdza, że jest ona sprawna i gotowa do użycia.
Jeśli którykolwiek z wcześniej wymienionych elementów nie spełnia norm, gaśnica powinna zostać wycofana z eksploatacji i poddana serwisowi. Ważne jest, aby regularnie przeprowadzać przeglądy gaśnic, aby upewnić się, że są one sprawne i przydatne w razie nagłego wypadku.
Szukasz specjalisty, który przeprowadzi przegląd gaśnic w Twojej firmie?
nie zwlekaj — zadzwoń, wyślij e-mail!
609 771 651 530 043 723 biuro@jared.pl
Przegląd gaśnicy — co ile?
Kwestię, co ile przegląd gaśnic w budynkach, regulują przepisy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 7 czerwca 2010 r. Zgodnie z jego zapisami przegląd gaśnic należy wykonać co najmniej raz w roku.
Okres ten może być krótszy, jeśli producent urządzenia zaleca częstsze weryfikacje lub gdy znajduje się ono w niebezpiecznym środowisku, np. w zakładzie przemysłowym, gdzie gaśnica jest narażona na ekstremalne temperatury lub wilgotność. Zalecenia wskazują, aby w tych przypadkach wykonać przegląd co najmniej 2 razy w roku.
Warto zaznaczyć, że pomimo tego, że naklejki przyklejane po legalizacji gaśnicy zawierają jedynie miesiąc i rok, w protokołach umieszczana jest dokładna data przeprowadzenia przeglądu i to ona jest wiążąca w kwestii upływu roku — gdy ostatni przegląd wykonany był 20.03.2023 roku, konieczne jest jego wykonanie do 20.03.2024 roku, po tym terminie nałożona może zostać kara.
Kto może robić przegląd gaśnic?
Omawiając zagadnienie „przegląd gaśnic”, kto robi tego typu oceny i analizy to kolejna ważna kwestia. Sprawdzenia urządzenia może dokonać wykwalifikowany technik, który posiada odpowiednie uprawnienia do serwisowania gaśnic. Można je uzyskać po ukończeniu szkolenia z tego zakresu.
Zazwyczaj są to:
- pracownicy firm zajmujących się ochroną przeciwpożarową,
- strażacy,
- serwisanci gaśnic.
Ważne jest, aby przed zleceniem przeglądu gaśnicy sprawdzić, czy osoba, która go wykona, posiada odpowiednie uprawnienia, aby proces był efektywny i wiarygodny.