jared.pl

Okresowe przeglądy instalacji elektrycznej — kto i kiedy musi wykonywać?

W trosce o bezpieczeństwo i komfort użytkowania budynków, polskie prawo budowlane nakazuje regularne przeprowadzanie przeglądów instalacji elektrycznej. Choć obowiązek ten może wydawać się uciążliwy, regularne kontrole pozwalają na wykrycie i usunięcie usterek na wczesnym etapie, co zapobiega poważnym awariom czy pożarom. Kto i kiedy musi wykonać okresowy przegląd instalacji elektrycznej? Kompleksowo omawiamy najważniejsze zagadnienia w tym aspekcie!

Na czym polega kontrola okresowa instalacji elektrycznej?

Okresowe przeglądy instalacji elektrycznej to kompleksowe badanie jej stanu technicznego i przydatności do użytkowania, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom oraz zapobieganie awariom. Proces składa się z 2 etapów. Pierwszy z nich to oględziny, w czasie których sprawdza się stan techniczny elementów instalacji, takich jak: oprawy oświetleniowe, gniazda wtykowe, wyłączniki, izolacja przewodów i kabli oraz połączenia przewodów ochronnych. Weryfikowane jest także działanie: tablic rozdzielczych, zabezpieczeń nadmiarowoprądowych, uziemienia oraz złącz i puszek rozdzielczych.

W drugim etapie okresowego przeglądu instalacji elektrycznych dokonuje się pomiarów:

  • rezystancji izolacji przewodów i kabli,
  • rezystancji uziemienia,
  • napięcia i prądu fazowego,
  • spadku napięcia,
  • pętli zwarcia.

Warto pamiętać, że regularne przeglądy instalacji elektrycznej  to inwestycja w bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Jak często należy je więc przeprowadzać dla zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa?

Szukasz specjalisty, który przeprowadzi kontrolę instalacji elektrycznej w Twojej firmie?

nie zwlekaj — zadzwoń, wyślij e-mail!

609 771 651   530 043 723    biuro@jared.pl

Przegląd instalacji elektrycznej — co ile lat?

Ustawodawca nakazuje przeprowadzanie przeglądów instalacji elektrycznej nie rzadziej niż co 5 lat. Należy jednak pamiętać, że nie jest to sztywny termin, a częstotliwość kontroli może się zwiększyć w zależności od szeregu czynników.

W przypadku:

  • narażenia instalacji na działanie wilgoci, pyłu, wibracji lub innych szkodliwych czynników (wyziewy żrące, zagrożenie wybuchem, pożarem),
  • budynków z pomieszczeniami dla dużej liczby osób, tj.: centra handlowe, dworce, kina, teatry etc.,
  • budynków dla osób o ograniczonej mobilności, m.in. szpitale, domy opieki, żłobki,
  • budynków użyteczności publicznej

zaleca się wykonanie przeglądu nie rzadziej niż raz w roku.

Czy przegląd instalacji elektrycznej jest obowiązkowy?

Regularny przegląd instalacji elektrycznej jest obowiązkowy w Polsce. Wynika to z Ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz.U. 2024 poz. 823). Warto pamiętać, że aby inspekcja była ważna, powinna być przeprowadzona przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia w zakresie eksploatacji urządzeń elektrycznych, sieci elektroenergetycznych oraz elektroenergetycznych zespołów prądotwórczych.

Po przeprowadzeniu inspekcji należy uzyskać pisemny protokół z przeglądu, w którym są zawarte informacje o stanie instalacji elektrycznej, wykrytych nieprawidłowościach oraz zaleceniach dotyczących usunięcia usterek. Za brak dopełniania obowiązku przeglądu instalacji elektrycznej grozi kara do 5.000 zł, a w przypadku wystąpienia wypadku lub awarii z powodu wadliwej instalacji elektrycznej, osoba odpowiedzialna za zaniedbanie obowiązku kontroli może ponieść odpowiedzialność karną.

Odpowiedzialni za przeglądy elektryczne budynków a przepisy

W Polsce obowiązek przeprowadzania okresowych przeglądów instalacji elektrycznej spoczywa na właścicielu (w przypadku obiektów mieszkalnych jednorodzinnych) lub na zarządcy budynku, gdy mowa o obiektach mieszkalnych wielorodzinnych, użyteczności publicznej czy zakładach pracy.

Obowiązek ten wynika z aktów prawnych związanych z budownictwem oraz instalacjami elektrycznymi (Ustawa Prawo budowlane i Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla wykonania i odbioru instalacji elektrycznych).

Skontaktuj się z nami
2024-09-24T12:02:36+02:00