Okresowe przeglądy sprzętu do pracy na wysokości
Kontrola sprzętu do pracy na wysokości
O pracy na wysokości możemy mówić już wtedy, gdy stopy pracownika w czasie pracy znajdują się metr nad podłogą. W takiej sytuacji powinien być on wyposażony w specjalistyczny sprzęt, który zapewni mu bezpieczeństwo i ochroni przed ewentualnym upadkiem. Najczęściej jest on wykorzystywany na placach budowy, podczas prac na dachach, rusztowaniach, masztach telekomunikacyjnych oraz wieżach energetycznych. Sprzęt do pracy na wysokościach stosowany jest również w pracach konserwacyjnych i montażowych, takich jak mycie okien w wysokich budynkach, a także w przemyśle stoczniowym i w energetyce wiatrowej, gdzie pracownicy muszą działać na wysoko położonych konstrukcjach. Aby mieć pewność, że wszystkie jego elementy są sprawne, konieczny jest regularny przegląd sprzętu wysokościowego.
Przegląd sprzętu do pracy na wysokości obejmuje:
Co ile przegląd szelek bezpieczeństwa?
Szelki bezpieczeństwa to podstawowy element sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości. Używane są w pracach, gdzie istnieje ryzyko upadku, zapewniając stabilność i minimalizując obrażenia. Rutynowa kontrola szelek bezpieczeństwa powinna być przeprowadzana przed każdym użyciem, by sprawdzić ich stan techniczny. Fachowy przegląd szelek bezpieczeństwa zgodnie z przepisami i zaleceniami producenta, musi odbywać się co najmniej raz na 12 miesięcy. Regularne przeglądy zapewniają bezpieczeństwo pracownika i zgodność z normami.
Okresowe przeglądy sprzętu do pracy na wysokości przeprowadzamy na całym na Śląsku (przeglądy sprzętu do pracy na wysokości Katowice, Gliwice, Zabrze) oraz w innych regionach.
Jeśli szukasz specjalistów od PRZEGLĄDÓW SPRZĘTU DO PRACY NA WYSOKOŚCI,
nie zwlekaj — zadzwoń, wyślij e-mail!
609 771 651 530 043 723 biuro@jared.pl
Na czym polega przegląd okresowy szelek bezpieczeństwa?
Przeglądy szelek bezpieczeństwa polegają na dokładnej ocenie ich stanu technicznego. Konieczne jest szczegółowe sprawdzenie stanu materiału, z którego są one wykonane, a także uszczelnień, zapięć, kotew, klamer oraz linek. Uwagę zwraca się także na stopień zużycia, uszkodzenia mechaniczne, deformacje, czy wystąpienie korozji. Przegląd SOI to także sprawdzenie, czy wszystkie części funkcjonują poprawnie.
Jak często należy robić specjalistyczny przegląd sprzętu do pracy na wysokości?
Specjalistyczny przegląd sprzętu do pracy na wysokości należy przeprowadzać co najmniej raz na 12 miesięcy, licząc od daty pierwszego użycia. Jest to wymagane przepisami BHP oraz zaleceniami producentów, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania. W niektórych przypadkach, w zależności od intensywności użytkowania, warunków pracy lub specyficznych zaleceń producenta, przeglądy mogą być konieczne częściej, na przykład co 6 lub 3 miesiące. Taki przegląd powinien być wykonywany przez certyfikowane osoby lub serwisy. Przeprowadzenie takiej kontroli musi być potwierdzone w karcie użytkowania sprzętu.