jared.pl

Co musisz wiedzieć o kursach pierwszej pomocy, kiedy prowadzisz firmę?

Prowadzenie każdej, nawet malutkiej, firmy wiąże się z wypełnieniem wielu ustawowych obowiązków. Jeśli dodatkowo zatrudniasz ludzi, jesteś za Nich odpowiedzialny, również w zakresie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa w miejscu pracy. Sprawdź, kto musi odbyć kurs pierwsza pomoc, co taki kurs daje i jak długo jest ważny kurs pierwszej pomocy. W dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i inne najczęstsze pytania z zakresu kursu pierwszej pomocy dla firm.

Czy kurs pierwszej pomocy jest obowiązkowy?

Pracodawca ma obowiązek wyznaczenia pracownika (lub kilku pracowników – w zależności od specyfiki zakładu pracy, liczby zatrudnionych osób oraz systemu czasu pracy w danym przedsiębiorstwie), który będzie odpowiedzialny za udzielanie pierwszej pomocy na terenie zakładu. Dla takiej osoby kurs pierwsza pomoc jest obowiązkowy, a termin odnowienia takiego kursu zazwyczaj jest tożsamy z terminem szkolenia okresowego BHP. Choć dla pozostałych pracowników kurs nie jest obowiązkowy, coraz więcej pracodawców decyduje się na kompleksowy kurs pierwszej pomocy dla firm, dzięki któremu może przeszkolić całą kadrę, podnosząc tym samym bezpieczeństwo swoich pracowników.

Uwaga, kurs pierwsza pomoc jest obowiązkowy dla:

  • wszystkich pracowników placówek oświatowych,
  • opiekunów i wychowawców żłobków i klubów malucha zajmujących się dziećmi do 3 roku życia,
  • pracowników recepcji hotelowych.

Jeśli szukasz specjalistów, od szkoleń z pierwszej pomocy

nie zwlekaj — zadzwoń, wyślij e-mail!

609 771 651   530 043 723    biuro@jared.pl

Kto może prowadzić kurs pierwszej pomocy?

Jeśli dla danej branży prawo nie wymaga przeprowadzenia szkolenia przez medyka, kurs pierwszej pomocy dla firm może być prowadzony przez każdą osobę, która ukończyła kurs instruktora w tym zakresie. Często jest to szkoleniowiec BHP. Warto jednak wybrać szkolenie z pierwszej pomocy u wykwalifikowanego prowadzącego, który posiada wiedzę i doświadczenie, a także – co równie istotne – odpowiedni sprzęt umożliwiający realizację wielu ćwiczeń praktycznych.

Jak wygląda kurs pierwszej pomocy?

Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy musi spełniać z góry ustalone normy prawne. Jego program musi obejmować wszystkie podstawowe zagadnienia z zakresu pierwszej pomocy. Warto jednak wybrać taki kurs pierwszej pomocy dla firm, który dodatkowo uwzględnia konkretne uwarunkowania w danym zakładzie pracy i jest dzięki temu w pełni dostosowany do specyfiki wykonywania konkretnego zawodu.

Bardzo ważne jest, by poza wymaganą teorią, kurs pierwszej pomocy obfitował w ćwiczenia praktyczne, uczące prawidłowych technik udzielania pierwszej pomocy w określonej sytuacji.

Zamów szkolenie z pierwszej pomocy

Jak długo jest ważny kurs pierwszej pomocy?

Ważność kursu pierwszej pomocy jest zależna od tego, dla kogo szkolenie zostało zrealizowane i jaki był jego zakres. Dla większości pracowników ważność kursu pierwsza pomoc jest bezterminowa. Warto jednak dodać tutaj, iż po zaledwie 3 miesiącach od odbytego szkolenia wiedza na temat pierwszej pomocy nieco się zaciera – dlatego warto odświeżać ją np. przy okazji okresowych szkoleń BHP odbywających się co 3-5 lat.

Istnieją sytuacje, w których certyfikat potwierdzający ukończenie kursu pierwszej pomocy ma swoją ważność. Zaświadczenie o uzyskaniu tytułu ratownika po ukończonym kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy ważne jest przez 3 lata od daty wydania, a ważność kursu pierwszej pomocy dla osób sprawujących opiekę nad dziećmi do lat trzech wynosi 2 lata.

Gdzie zrobić kurs pierwszej pomocy?

Kurs pierwszej pomocy dla firm jest zwykle organizowany w zakładzie pracy – to wygodne rozwiązanie, ponieważ wszyscy pracownicy są wówczas na miejscu. W przypadku, gdy tylko jedna bądź kilka osób z firmy zostaje oddelegowanych na kurs pierwsza pomoc, szkolenie odbywać się może w siedzibie organizatora lub w innym, wyznaczonym miejscu. W takiej sytuacji kurs jest zwykle realizowany dla pracowników kilku różnych firm jednocześnie. Nowatorskim rozwiązaniem jest darmowy kurs pierwszej pomocy online. Takie szkolenie można odbyć w zaciszu własnego domu, w dogodnym dla siebie momencie i w dostosowanym do swoich potrzeb tempie. Zajęcia praktyczne są tutaj realizowane w formie filmów instruktażowych. Jest to idealne rozwiązanie, gdy priorytetem jest odświeżenie wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Ile trwa kurs pierwszej pomocy?

Standardowy kurs pierwszej pomocy dla firm trwa 8 godzin edukacyjnych. Może on być nieco krótszy lub dłuższy, w zależności od liczby uczestników, informacji dodatkowych, istotnych dla danej branży, czy czasu przeznaczonego na ćwiczenia praktyczne. Pamiętajmy jednak, że podstawowy program szkolenia jest określony w ustawie i musi on zostać w pełni zrealizowany.

Zamów szkolenie z pierwszej pomocy

Kurs pierwszej pomocy – co daje?

Kurs pierwszej pomocy niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze, pracodawca wypełnia obowiązki narzucone Mu ustawowo, w związku z czym może być spokojny, iż realizuje rolę przedsiębiorcy w zgodnie z obowiązującym prawem. Po drugie, każdy pracownik przeszkolony z udzielania pierwszej pomocy zwiększa bezpieczeństwo w zakładzie pracy – być może uratuje kiedyś komuś zdrowie lub życie. Po trzecie wreszcie, renoma pracodawcy wzrasta, ponieważ potencjalni pracownicy i partnerzy biznesowi dostrzegają dbałość o bezpieczeństwo ludzi, z którym przedsiębiorca pracuje.

2023-11-21T11:40:29+01:00